Sırbistan’dan çarşaf, yastık, yorgan, masa örtüsü gibi ev tekstili ürünleri üreten firma, imalatlarında kullanmak üzere Türkiye’ den baskılı kumaşlar ithal etmek istiyor.
Türkiye, ev tekstil ürünleri ihracatında dünyanın en büyük dördüncü ihracatçı ülkesi konumunda olarak ev tekstili sektöründe gücü elinde bulundurmaktadır.

Ev tekstili sektörü en fazla dış ticaret fazlası veren sektörlerimizden biridir. Sektörümüz kullandığı yerli girdi ve sağladığı istihdam ile öne çıkmaktadır. Ev tekstili sektörünün yaptığı ihracatın karşılığında, girdi maliyeti olarak yurt dışına yapılan harcama yok denecek kadar azdır.

Ev tekstili ihracatı ülke bazında incelendiğinde ise; en fazla ihracatın Almanya’ya yapıldığı gözlenmektedir. Bu ülkeye yapılan ihracat toplam ihracat içinde %18’ lik bir paya sahiptir. Almanya’yı, %12’lik pay ile Rusya Federasyonu ve %7,4’lük pay ile ABD izlemektedir. İhracatımızda Avrupa Birliği’nin payı oldukça büyüktür. Türk ev tekstili sektörü ihracatının neredeyse 1 Milyar Dolarını Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirmektedir. Avrupa Birliği gibi kalite kriterinin oldukça yüksek olduğu bir pazara bu miktarda ihracat yapabilmesi sektörün yetkinliğini göstermek açısından oldukça önemlidir.

Ev tekstili ithalatı ürün grupları açısından incelendiğinde en yüksek ithalat değerinin “perdeler ve yatak farbelaları” grubunda olduğu gözlenmektedir. Ev tekstili ihracatı ürün bazında incelendiğinde ise en yüksek ihracatın “havlu ve bornoz” grubunda yapıldığı gözlenmektedir.

Sırbistan’dan çarşaf, yastık, yorgan, masa örtüsü vb ev tekstili ürünleri üreten firma, imalatlarında kullanmak üzere Türkiye’ den baskılı kumaşlar ithal etmek istemektedir. Firma ile aşağıdaki linkten iletişime geçerek ürün ve fiyat tekliflerinizi sunabilirsiniz.

Leave A Comment